page-title-bg

Kulak Burun Boğaz (KBB)

Kulak Burun Boğaz (KBB)

Kulak Burun Boğaz (KBB)

KULAK BURUN BOĞAZ (KBB) AMELİYATLARI


Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Bölmesi Eğriliği (Septoplasti)

- Septorinoplasti (Burun Estetiği ve Burun Bölmesi Eğriliği Ameliyatı)

- Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS)

- Alt Konka Redüksiyonu (Burun Eti Küçültülmesi)

- Kepçe Kulak Cerrahisi (Otoplasti)

- Çene Ucu Estetiği (Mentoplasti)

- Botulinyum Toksin(Botoks) Uygulamaları

- Dolgu Uygulamaları

- Timpanoplasti (Kulak zarı ve kemikçik zincir ameliyatı)

- Mastoidektomi (Kronik orta kulak iltihabı cerrahisi)

- Stapedektomi / Otoskleroz Cerrahisi (Üzengi kemikçik kireçlenme cerrahisi)

- Tükrük Bezi Cerrahileri       (Parotidektomi, Submandibuler gland cerrahisi)

- Mikrolarengoskopi ve Ses Teli Cerrahisi

- Septal Perforasyon Onarımı (Burun bölmesi delik tamiri)

- Tiroglossal Duktus Kist Eksizyonu (Tiroid bezi doğumsal kistler)


Pediatrik (Çocuk) KBB Cerrahileri


- Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı)

- Adenoidektomi (Geniz Eti Ameliyatı)

Ventilasyon Tüpü (VT) Takılması

- Ankiloglossektomi (Dil Bağı Kesilmesi)


BADEMCİK VE GENİZ ETİ ALINMASI (ADENOTONSİLLEKTOMİ)

Bademcik (Tonsil) ve geniz eti (adenoid vegetasyon) iki ayrı yapı olmakla birlikte çoğu zaman patolojiler her iki yapıda da olduğu için her ikisinin de alınması gerekebilmektedir. Çocukluk çağında en sık yapılan KBB ameliyatlarının başında gelmektedir. Ben kendi pratiğimde, genel olarak şu durumlarda bademcik ve geniz eti operasyonları yapmaktayım;
1) Tıkanmaya, devamlı horlamaya ve uykuda nefes almanın durmasına yol açıcak kadar büyük bademcikler.
2) Tekrar eden bademcik iltihapları bir yılda 7kez, ardışık iki yılda 5 kez ve ardışık üç yılda 3kez bakteriyel bademcik enfeksiyonu geçiren hastalarda bademciklerin alınması gereklidir.
3) Geniz eti büyüklüğüne bağlı gelişen enfeksiyonlar tekrar eden orta kulak iltihapları, krotit ve sinuzit ataklarıdır.

Bademcik ve geniz etinin alınması genel anestezi altında yapılmaktadır. Günümüzde coblation ve thermal welding yöntemleri ile kanamanın neredeyse hiç olmadığı çoğu zaman dikiş atılmasına gerek kalmadan bu operasyonlar konforlu bir şekilde yapılabilmekte hastalarımız günlük yaşantılarına işlerine çok daha kısa sürede dönebilmektedir.

Bademcik ve Geniz Eti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Genel olarak alt yaş sınırı 4-5 olmakla birlikte üst yaş sınırı yoktur.İleri yaşlarda da tekrarlayan bademcik enfeksiyonları,tümör şüphesi ya da nefes almayı zorlaştırıca uyku apnesine ya da horlamaya sebep olan tıkayıcı bademcik büyümelerinde de bademcik ve geniz eti ameliyatı yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

• Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli şekilde kulanınız.
• Doktorunuzun verdiği diyet listesine aynen uyunuz.
• Çok sıcak olmamak şartıyla ertesi günü banyo yapılabilir.
• 2 hafta süre ile ağır aktivitelerden kaçınılması.Ameliyat sonrası bademcikler nasıl görünür?

Ameliyat sonrası hastanın boğazına bakacak olursanız bademciklerin bulunduğu bölgenin beyaz-sarı renkte olduğunu görürsünüz. Bu görünüm iltihaplanmaya bağlı değildir ve 15-20 gün sürecektir Daha sonra ameliyat bölgesi ağız içindekine benzer bir pembe renkli doku ile kaplanacaktır.BOTOX UYGULAMALARI

Botox uygulamasının en önemli avantajı cerrahi uygulamaya gerek kalmadan uygulanan bölgelerdeki kırışıklıkları 4-6 ay süreyle yok etmesidir. Uygulamadan 3-7 gün sonra verilen bölgelerdeki kırışıklık oluşturan kas hareketleri durur ve böylece bu bölgelerdeki kırışıklıklar kaybolur.

Botox'un Yan Etkileri Var Mıdır?

Hastaya herhangibi bir yan etkisi yoktur. 6.ayın sonunda uygulanan bölgede kas hareketleri tekrar kazanılır. Botox tedavisi tekrarlanarak yüzdeki kırışıklıklar tekrar giderilir. Hasta arzu ettiği sürece bu tedaviye devam eder. Tekrarlayan uygulamaların hastada zararlı bir etkisi oluşmaz.BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun Estetiği(Rinoplasti) ameliyatı tüm dünyada en çok uygulanan estetik operasyonların başında gelmektedir. Burun yüzün tam ortasında insanların yüze baktığında ilk dikkati çeken organdır. Bu sebeple de estetik olarak ameliyatı en çok yapılan organların başında gelmektedir.
Burun estetiği konusunda iki tip hasta grubu vardır.Bunlardan birisi sadece burun şeklinden memnun olmayan hastalar, diğeri ise hem burun şeklinde hem de nefes almak da sorun yaşayan ve her iki sorunun aynı ameliyatta düzeltilmesini isteyen hastalardır.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Nedir?

Burun estetik operasyonlarında yüz kemiklerinin gelişimini tamamlaması açısından 18 yaş sonrasında ameliyat olunması daha uygundur.

Burun Estetiğinde Mevsim Önemli mi?

Hastaların ameliyat sonrası hekimleri tarafından kendilerine belirtilen hususlara uydukları sürece mevsim gözetmeksizin her zaman ameliyat olmaları mümkündür.

Burun Ameliyatında Açık Teknik mi Kapalı Teknik mi?

Açık teknik burun estetiği burun uç kısmına yapılan küçük bir kesiden girilerek tüm buruna ulaşıldığı tüm burun iskeletinin direk görüş altında görülerek ameliyatın gerçekleştirildiği bir teknik dir.

Kapalı burun estetiği denilen teknik de ise burun dışından herhangibir kesi yapılmaz, burun iç kısmından yapılan kesiler ile burun ucu ve burun sırtı şekillendirilir.

Ameliyatın açık ya da kapalı teknik ile mi yapılacağı hastanın burnundaki bozukluğa, cerrahın hangi teknik de daha deneyimli olduğu ve iyi sonuçlar aldığı gibi unsurlara bağlıdır. Burada teknik seçimi cerraha bırakılmalı, burundaki patolojiye göre cerrahın bilgi ve becerisi dahilinde en iyi tekniği seçip operasyonu gerçekleştireceği unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Ameliyat Süreci:

1. Ameliyatın hemen sonrasında termonasal plastik alçı konularak hasta odasına alınır.
2. İlk 12-24 saat arası hasta gözetim altında hastanemizde ağırlanır.
3. Yüzdeki ödem ve morluklara önlem olarak ilk 24 saat göz altları ve burun çevresine buz tedavisi uygulanır.
4. Ameliyatın 5 veya 7. günü daha önce yerleştirilen silikon splintler çıkartılır .
5. Operasyon sonrası 7. Gün burun ucundaki cilt dikişleri alınır ve burun üzerine ince burun bantları yapıştırılır. Bu bantlarda 7 gün sonra çıkarılır.
6. Ameliyat sonrası 1 ay boyunca burun içi damlaları ile burun içindeki kabuklanmalar iyileştirilir.

Hastalar Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

1. İlk hafta hastalarımızın çalışmadan istirahat etmelerini istiyoruz.
2. Burnun üzerine yatılmamalı, duş alırken boynun yukarı kısmına su değmemesine özen gösterilmelidir. Saçlar geriye atılarak kuaförde yıkanır şekilde yıkanmalı ve baş geriye doğru yatık vaziyette dikkatlice su tutulmalıdır.
3. Diş fırçalama işleminde dişlere baskı uygulamadan , hafif bir şekilde dişler fırçalanlanmalıdır.
4. İlk hafta sonunda hasta burnundaki bantlar ile iş başı yapabilir.
5. 2 ay boyunca burun estetiği ameliyatı olan hastalarımız güneş gözlüğü dahil herhangi bir gözlük kullanmaması gerekmektedir.
6. Yaz aylarında yapılmış ise ameliyat güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde özellikle direkt güneş ışığına maruziyetten kaçınmalıdırlar.


BURUN ETİ KÜÇÜLTÜLMESİ(KONKA CERRAHİSİ)

 

Ayrıca herkeste burun içinde konka adı verilen etler vardır. Her iki tarafta 3'er tane bulunan bu etler burun içi yüzeyini arttırarak nemlendirme ve ısıtma görevini sağlarlar.

Konka Büyümesi:

Genellikle alerjik veya iltihabi sebeplere bağlı olarak gelişir. Genellikle alt konka da görülmekle birlikte orta konka daki büyümeler sıklıkla konka içinde hava baloncuğu bulunmasına bağlıdır. Eğer hastada bir tarafa doğru septum deviasyonu varsa diğer taraftaki alt konkada büyüme görülebilir.

Konka Büyümesinde Ne Gibi Yakınmalar Görülür?

Konka büyümesinde en önemli şikayet burun tıkanıklığıdır. Bu tıkanıklık tek veya iki tarafta birden olabilir. Hasta hangi tarafının üzerine yatarsa o tarafta daha fazla tıkanıklık olur. Burun tıkanıklığı dışında ağzı açık uyuma, horlama, geniz akıntısı, sinüzit, şiddetli baş ağrısı veya alerjiye bağlı şikayetler oluşabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Konkaların küçülmesi için başlangıç olarak medikal tedavi uygulanır. Bu amaçla en çok kortizonlu burun spreyleri kullanılmaktadır. Alerjiye bağlı konka büyümelerinde alerjinin tedavisi konkanın küçülmesini sağlayabilir. Ancak sıklıkla ilaç tedavisi yeterli olmaz ve ameliyat gerekir. Orta konkadaki hava baloncukları ancak endoskopik olarak ameliyatla tedavi edilebilir.

Ameliyat Nasıl Yapılmaktadır?

Burun etleri(konka) yapısal olarak üç tipte bulunmaktadır. Kemik yapının fazla olduğu(osseoz tip),yumuşak dokunun fazla olduğu(stromal tip),her ikisinin de bulunduğu mix tip olmak üzere üç tipte bulunmaktadır.Kemik yapının fazla olduğu ve mix tiplerde konkanın bir kısmının cerrahi olarak çıkartılması gerekmektedir.Yumuşak dokunun yoğunlukta olduğu durumlarda ise radyofrekans yöntemi ile ısı enerjisi verilerek konkalarda küçülme sağlanabilmektedir.BURUNDA KEMİK EĞRİLİĞİ (SEPTUM DEVİASYONU)

Kulak Burun Boğaz pratiğinde en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alan burundan NEFES ALMADA GÜÇLÜK yakınması, HORLAMA, BAŞAĞRISI, GENİZ AKINTISI gibi yakınmaların birçoğunda altta yatan sebep septum deviasyonu(burun orta perdesinde yer alan kemik ve kıkırdak eğrilikleri) ve burun eti büyümelerinin birlik de görüldüğü kombine sorunlardır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle tedavisi cerrahi olmakla birlik de nadiren sadece burun eti büyümesi olan hastalarımızda ilaç tedavisi ya da burun etine radyofrekans ile yakma işlemi yapılarak küçültülebilmektedir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Operasyon genel anestezi altında çok daha konforlu olmakla birlikte ek hastalığı bulunan tercihen kendi isteği ile genel anestezi tercih etmeyen hastalarda lokal anestezi altında da yapılabilmektedir.

Operasyon genel olarak 25-30 dk arasında sürmekte hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir.

Hastaların burunlarına içinden kısmen nefes alınabilen SİLİKON SPLİNTLER konulmakta, 5 ila 7 gün sonra bu splintler alınmaktadır.

Ameliyat için Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun kemik ameliyatlarının burun kemik büyüme merkezlerini etkilememesi açısından genellikle

18 yaşından sonra yapılması daha uygun olmaktadır.

SAĞLIKLI NEFES, kaliteli bir uyku, zinde bir yaşam sunmanın yanısıra, HORLAMA ve BAŞAĞRISI gibi yakınmalardan, tekrarlayan sinuzit, farenjit, larenjit gibi enfeksiyon ataklarından yüksek oranda kurtulmanızı sağlar.
FONKSİYONEL ENDOSKOPİK SİNUS CERRAHİSİ (FESS)

Fonksiyonel Endoskopik sinüs cerrahisi, medikal tedavilere yanıt alınamayan kronikleşmiş sinüzitlerin cerrahisinde nazal kavitede alerjiye bağlı gelişen poliplerin tedavisinde uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Yüksek teknoloji ürünü teleskoplar, kamera sistemleri ve bunlara uygun cerrahi aletlerle normalde burun içinde gözle göremeyeceğimiz alanlarda cerrahi yapmamıza olanak sağlar.

Genel olarak çoğu vakada tampon kullanılmaya gerek kalmaz. Eğer hastanın burun içi kemik eğriliği ya da burun etlerinde büyüme yakınmaları mevcut ise aynı seans da çözülebilir.

Hastalar ameliyat sonrasında burun içini solüsyonlarla temizleyerek burun içinde oluşan kabukları ve akıntıları temizleyerek burun bakımlarını yaparlar.HORLAMA VE UYKU APNESİ

Horlama uyku sırasında üst solunum yolunu oluşturan burun, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökü gibi yapıların birlikte ya da ayrı ayrı darlıklarından kaynaklanan bir gürültü olarak tanımlanabilir.

Gün içer dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu, uykuya meyil, iş yaşamında başarısızlık, eşler arasında geçimsizlik, tatil ve iş gezilerinde istenmeyen kişi olmak gibi sosyal problemler olarak karşımıza çıkacağı gibi, tıbbi olarak da uykuda ani ölümler, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, depresyon, akciğer hastalıkları olarak görülmektedir.

Her pozisyonda ciddi şekilde horlayan kişilerle, uykularında en az on saniye süren ve saatte en az yedi defa tekrarlanan apneli hastaların tedavisi zorunludur.

Radyofrekans yöntemiyle horlama tedavisinde istenilen bölgede doku hacmini azaltmak için radyofrekans dalgalarının ısıtma özelliğinden faydalanarak yumuşak dokuda ısı artışı meydana getirmesi sağlanır.   yöntemi yumuşak damak ve küçük dile bağlı horlamalarda kullanılan hızlı, basit ve etkili bir cerrahi metot olarak tanımlanmaktadır.

Ağrısız, sızısız ve kansız, yan etkisi olamayan bu tedavi yöntemi, hastanın en fazla iki saat sonra günlük hayatına dönmesini sağlar. Radyo-frekans dalgalarıyla horlama tedavisi lokal anestezi altında, poliklinik şartlarında 15-20 dakikada gerçekleştirilebilmektedir.

 KEPÇE KULAK AMELİYATI (OTOPLASTİ)

Kepçe kulak deformitesi çoğunlukla genetik nedenlerle ortaya çıkar. Özellikle okul çağında ve ergenlik döneminde bu durum çok ciddi sorunlara yol açar. Oluşan psikolojik travma okul başarısını, bireyin sosyalleşmesini negatif olarak etkiler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılması Uygun Olur?

Kulak kepçesinin gelişimi 6 yaş civarında tamamlanır. Dolayısıyla bu ameliyat 6 yaşından itibaren herhangi bir yaşta yapılabilir. Okul öncesi dönemde ameliyatın yapılması özellikle hastanın hem psikolojik, hem de okul başarısının etkilenmemesi açısından faydalı olucaktır. Bu dönemde ameliyat olmayan hastalar da hayatlarının herhangi bir döneminde bu ameliyatı olabilirler.